K U L T U R A

Exodus z Grecji do Poznania!

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu  Foto: MAP / facebook

Spora grupa zabytków z pradziejowej Macedonii pod eskortą policji dotarła w zeszłą środę z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie na ekspozycję Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne należy do bardzo rzadko spotykanych w naszym kraju. Do tego prawdopodobnie po raz pierwszy greckie zabytki przybyły na wystawę w Polsce bezpośrednio ze swej macierzy! Dziś o 18.00 w Muzeum Archeologicznym nastąpi huczne otwarcie ekspozycji!

Neon Muzeum Archeologicznego na StawnejOd jutra po raz pierwszy w naszym kraju sympatycy archeologii będą mogli oglądać pradziejowe zabytki z terenów późniejszej starożytnej Macedonii. To co usłyszeliśmy na lekcji historii na temat Aleksandra Wielkiego i jego ojca Filipa wzbogacone zostanie tutaj, o wiele starsze, wyjątkowe artefakty piszące małe historie pradziejowych mieszkańców półwyspu bałkańskiego.

To, aż 251 zabytków, które dostarczają nam informacji na temat pradziejowych społeczeństw przed-hellenistycznego półwyspu bałkańskiego. Eksponowany zbiór starożytności zawiera unikalne ozdoby, naczynia, narzędzia, a także figurki w kształcie ludzi i zwierząt.

Wystawa zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdziemy na niej kopie artefaktów, wykonane w grafice reliefowej. Sporządzone w alfabecie Brajla podpisy zapewnią komfort zwiedzania osobom niewidomym i niedowidzącym.

Przygotowano także specjalne nagrania audiodeskrypcyjne zainstalowane w muzealnych audioprzewodnikach. Oprócz tego do dyspozycji gości będą 4 tablety ze specjalnymi opisami w Polskim Języku Migowym.

Ekspozycji towarzyszyć będzie klimatyczna wystawa posterowa na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. Trzy kolory, to zieleń, czerwień i biel, triada barw symbolizujących oliwki, wino i mleko. W świetle charakterystycznych lampionów, w bieli i błękicie greckich domostw, każdy zwiedzający poczuje atmosferę egejskiego urlopu skąpanego w winie i przyprawionego oliwą z oliwek.

 Sztuka grecka w Muzeum Archeologicznym

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz