Aglomeracja Kórnik Kostrzyn

W upały… nie śmierdź!

Traktor  Foto: sxc / Christophe Libert

W naszej metropolii jest sporo pól uprawnych, a w ich sąsiedztwie bliższym i dalszym stoją domy. Wiadomo, że o uprawy należy dbać między innymi nawożąc ziemię. Niestety wiąże się to z bardzo nieprzyjemnym zapachem. Zwłaszcza w upalne dni.

Wśród nawozów organicznych obornik jest najwartościowszym, gdyż oprócz dostarczenia potrzebnych składników pokarmowych działa korzystnie na glebę powodując jej odkwaszenie. Wadą tego typu nawożeń jest nieprzyjemny zapach uwalniany szczególnie intensywnie w upalne dni w porze letniej. O ograniczenie nawożenia pól obornikiem czy gnojowicą zwrócili się między innymi burmistrzowie Kostrzyna oraz Kórnika.

W związku z ostatnio stosowanymi przez rolników praktykami wywożenia na pola uprawne obornika w dniach letnich upałów, zwracam uwagę na problem ochrony powietrza przed emisją substancji odorowych i ochronę wód przed przesiąkaniem azotanów – informuje Burmistrz Gminy Kostrzyn.

Wszystkim rolnikom przypominamy o wydanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej. Zgodnie z nim optymalnym terminem stosowania obornika jest wczesna wiosna, choć obornik może być wywożony również w okresie późnej jesieni pod warunkiem, że będzie natychmiast przeorany. Zalecane jest natomiast unikanie wywożenia obornika w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni z uwagi na możliwe straty azotu zarówno w formie gazowej (amoniak) jak i w formie przesiąków do wód gruntowych (azotany).

Gnojowicę i gnojówkę powinno się wprowadzać pod powierzchnię nieobsianej gleby lub w międzyrzędzia roślin uprawnych za pomocą węży rozlewowych, wyposażonych w odpowiednie końcówki – czytamy w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej – nie należy dopuszczać do przeładowania rozstrząsaczy obornika lub przepełnienia beczkowozów, aby nie następowało zanieczyszczenie dróg w czasie transportu na miejsce przeznaczenia.

Uciążliwy zapach podczas wywożenia obornika czy gnojownika może być wyczuwalny na dużą odległość, w zależności od rodzaju nawozów, warunków pogody i używanego sprzętu. Można go ograniczyć wywożąc nawozy na pole w czasie pochmurnej pogody, używając rozstrząsaczy i beczkowozów. Nawożenie organiczne ma wiele zalet, dostarcza roślinom nie tylko potrzebnych składników pokarmowych, ale i wzbogaca glebę w próchnicę. Tego typu nawożenie jest tanie, a przede wszystkim ekologiczne i bezpieczne. Niestety wiąże się z trudnym czasami do wytrzymania zapachem, zwłaszcza w bardzo ciepłe dni.

W związku z powyższym apelujemy do wszystkich rolników wykonujących w okresie letnim, w szczególności w sierpniu, nawożenia upraw rolniczych nawozami organicznymi, o możliwe przeniesienie terminu ich dokonywania na dni o obniżonych temperaturach powietrza i jego podwyższonej wilgotności – apeluje Urząd Miejski w Kórniku.

traktor

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz