Odszedł najwybitniejszy polski motocyklista

We wtorek, w wieku 77 lat, zmarł Ryszard Mankiewicz. Startował w barwach poznańskiego Motoklubu Unia, a za granicą – jako członek polskiej kadry narodowej. Swoje największe sukcesy w kraju i za granicą osiągał, jeżdżąc wyścigowym motocyklem MZ 125. Do dziś żadnemu Polakowi nie udało się powtórzyć jego osiągnięć. Mankiewicz pozostaje jedynym Polakiem, który stanął na podium mistrzostw świata Grand Prix.

Ryszard Mankiewicz urodził się w 1937 roku, i wraz z rodzicami mieszkał niedaleko trawiastego toru na Poznańskiej Woli, gdzie odbywały się słynne w czasach PRL-u, wyścigi motocyklowe o „Złoty Kask”. Rywalizowali o niego motocykliści z całej Europy.

Młody Mankiewicz karierę wyścigową rozpoczął w wieku 16 lat, a już dwa lata później, w 1955 roku, mając zaledwie 18 lat, wywalczył tytuł Mistrza Okręgu w Rajdach Motocyklowych. Rok później zdobył pierwszy z sześciu tytułów Mistrza Polski w wyścigach ulicznych. W czasie swojej kariery siedmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski, a w 1962 roku wywalczył także „Złoty Kask”.

W 1969 roku, Mankiewicz zadebiutował w Mistrzostwach Świata w klasie 125. Pierwszy z pięciu sezonów startów zakończył na imponującym, siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, stając na podium Grand Prix Jugosławii na torze Opatija. W trakcie pięciu sezonów wystartował łącznie w 21 wyścigach Mistrzostw Świata klas 50 i 125.

Po zakończeniu kariery wyścigowej przez lata był działaczem sportowym, sponsorem i ambasadorem wyścigów motocyklowych. Prowadził także w Poznaniu salon i serwis motocyklowy. Do ostatnich chwil żył wyścigami motocyklowymi.

Pogrzeb Ryszarda Mankiewicza odbędzie się w piątek, 7 sierpnia, o godzinie 11.00 na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Nowina 1 (Osiedle Ogrody) w Poznaniu.