BizNews

Co przeszkadza przedsiębiorcom?

biznes w Poznaniu   Foto: Picture-Factory - Fotolia

Najczęściej wymienianymi problemami, na które narzekają przedsiębiorcy z sektora MŚP to wysokie podatki, ZUS i koszty stałe, przewaga konkurencji oraz trudności w rekrutacji wykwalifikowanych pracowników.

Tak przynajmniej wynika z badania ARC Rynek i Opinia, wykonanego na zlecenie home.pl.

Zdecydowanie najczęściej wymienianym problemem instytucjonalnym, utrudniającym prowadzenie biznesu, okazała się konieczność płacenia wysokich podatków oraz składek do ZUS-u, właśnie tak odpowiedziało aż 61% ankietowanych – wyliczają autorzy badania – respondenci wskazali także na nieintuicyjne, sprzeczne prawodawstwo oraz sprzeczne procedury (48%), nieprzyjaznych urzędników (13%), problemy z otrzymaniem dofinansowania i wysokie opłaty (2%) oraz korupcję (0,3%).

Największą barierą związaną z klientami oraz rynkiem jest natomiast przewaga konkurencji. Wymieniło ją 30@ ankietowanych. Polskie firmy z sektora MŚP skarżą się także na niski popyt na ich usługi i nierzetelnych klientów (22%). Przedsiębiorcy mają także problemy z dostosowaniem się do stale zmieniającej się sytuacji na rynku (17%). Niektórzy wskazują na zbyt wysokie wymagania klientów (8%), dużą konkurencję (6%), ograniczenia finansowe klientów (4%), kryzys na rynku (2%), nieuczciwość konkurencji (1%) oraz szarą strefę (0,5%).

Z kolei 18% właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie mikro, małych oraz średnich firm uważa, że konieczność zajmowania się codziennym zarządzaniem przeszkadza im w poświęcaniu swojego czasu na rozwój przedsiębiorstwa.

Analizując wyniki badania, widać wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy mogliby część swoich problemów rozwiązać wykorzystując do tego nowoczesne technologie – uważa Dariusz Kowalski z home.pl – Przewagę konkurentów i brak popytu na ich usługi oraz produkty można pokonać wykorzystując zaawansowane reklamy internetowe i e-sklep, przecież w sieci jest kilkaset razy więcej klientów niż na ulicy.

Sugeruje także, że drogie szkolenia warto zastąpić webinariami, pracownicy nie muszą wykonywać swoich zadań w jednym miejscu, można z nimi współpracować online, korzystając z rozwiązań chmurowych.

O badaniu
Sondaż został przeprowadzony przez ARC Rynek i Opinia, na zlecenie home.pl w dniach 15-27 kwietnia oraz 5-8 maja 2015 r. Wzięło w nim udział 1086 właścicieli, dyrektorów oraz osób odpowiedzialnych za prowadzenie mikro, małych i średnich firm działających m.in. w branżach: samochodowej, przetwórstwa przemysłowego, budowlanej, finansowej, transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz