K U L T U R A

Animacja tylko dla dorosłych

PASTRANA, lalkowo-aktorski spektakl dla dorosłych  Foto: Bartek Warzecha

Teatr Animacji odwiedzają chyba najczęściej gzuby i taki też chyba jest stereotyp, że to teatr z przedstawieniami właśnie dla najmłodszych. Tymczasem nie jest to do końca prawdą o czym świadczy choćby zbliżająca się kolejna premiera.

Spektakl Pastrana, to swoisty lalkowo-aktorski, rozśpiewany wodewil upiorności dla widza dorosłego. Przestawienie jest efektem wspólnej pracy młodych twórców, którzy w swoich poszukiwaniach dotkną tematów niełatwych i niewygodnych, pragnąc opowiedzieć o nich w nieprzeciętny sposób.

Freak show i makabreska, które jak sto pięćdziesiąt lat temu, mają poruszyć widzem i kazać mu się zastanowić nad granicami tego, co normalne – wyjaśniają twórcy spektaklu.

Najbrzydsza kobieta świata. Kobieta z brodą. Człowiek małpa. Tajemniczy zwierz. Tymi i innymi epitetami była określana Julia Pastrana, kobieta, której choroba dziś ma już swoją ładnie brzmiącą nazwę: hipertrichoza. Urodziła się w 1834 roku i natychmiast oddano do sierocińca.

Oczytana, niezwykle kobieca, znała kilka języków, śpiewała jak anioł, tańczyła jak diabeł, występowała w przedstawieniach, konwersowała z publicznością – zdradzają część historii artyści – przez większość życia podróżowała z objazdowym monstruarium, cyrkiem dziwadeł, z którego została wykupiona przez Teodora Lenta.

Potem, już jako osobisty impresario, Lent obwoził ją jako gwiazdę i kuriozum medyczne po europejskich salonach. Naukowcy okrzyknęli ją niezwykłą hybrydą, stworzeniem istniejącym pomiędzy gatunkiem ludzkim a zwierzęciem. Lent ożenił się z nią, mieli razem dziecko, które zmarło niedługo po urodzeniu, a najbrzydsza kobieta świata kilka dni po nim.

Jej mąż wypchał oboje i już jako elegancko ubrane mumie w szklanych gablotach obwoził po świecie. Sam podobno pod koniec życia oszalał. Pogrzeb Julii miał miejsce dopiero 153 lata po jej śmierci, 12 lutego 2013 roku.

O Pastranie napisano dziesiątki prac naukowych, kilka dzieł literackich, jeden poemat – dodają twórcy spektaklu z poznańskiego Teatru Animacji – a teraz także sztukę teatralną.

Spektakl Pastrana będzie miał swoją prapremierę w poznańskim Teatrze Animacji w piątek 5 czerwca o godzinie 19:00.

Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Maria Żynel
Scenografia – Ewa Woźniak

Obsada: Julianna Dorosz (Julia Pastrana), Sylwia Koronczewska-Cyris (Rosa Trzy Cycki), Elżbieta Węgrzyn (Stara Kobieta), Marcin Chomicki (Klaun), Marcel Górnicki (Pudel), Artur Romański (Teodor Lent, Smutny Pan)

Muzyka – Michał Siwak / Wizualizacje – Aleksander Janas /  Ruch sceniczny – Sandra Napierała

Pastrana 4, fot_Bartek_Warzecha

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz