POZnań

Międzynarodowy KontenerART – będzie ekologicznie i muzycznie

Kontener Art nocą  Foto: facebook/prasa

Projekt „Aktywator” połączył trzy inicjatywy: poznański KontenerART, niemiecki Słubfest z Frankfurtu nad Odrą i słowacki Hide Park z Nitry pod Bratysławą. Dzięki temu wspólny program kulturalny obejmuje łącznie 45 koncertów debiutujących muzyków oraz 108 dni warsztatów kreatywnych realizowanych przez międzynarodowych artystów. Niebawem mieszkańcy Poznania będą mogli zmierzyć się z wyzwaniem ugotowania obiadu za 1 Euro, dać nowe życie swoim starym przedmiotom podczas warsztatów DIY oraz wybudować siedziska darniowe według własnych pomysłów.

Chcemy podzielić się ze wszystkimi praktycznym doświadczeniem, zainspirować do działania, pokazać szanse i pułapki adaptacji przestrzeni publicznej – mówi Ewa Łowżył z KontenerART, która wspólnie ze Zbigniewem Łowżyłem zainicjowała międzynarodowy projekt „Aktywator – przestrzeń dla kultury, kultura dla przestrzeni”. Dzięki projektowi wszyscy poznaniacy mogą wziąć udział w warsztatach twórczych oraz zapoznać się z dorobkiem młodych zespołów muzycznych z Polski, Niemiec i Słowacji.

„Aktywator” został stworzony przez nadwarciański KontenerART wspólnie z dwoma inicjatywami. Pierwszą z nich jest Słubfurt – nadgraniczny projekt prowadzony przez Michaela Kurzwelly, który w 2011 roku został wyróżniony prestiżową nagrodą Preis Politische Bildung. Jego celem jest wyrażenie idei symbolicznego zniesienia granic i wykorzystania do tego nieużywanych terenów nadodrzańskich.

Drugim partnerem KontenerART jest projekt Hide Park w Nitrze koło Bratysławy. Ta kameralna inicjatywa grupy młodych Słowaków opiera się na dążeniu do budowania własnymi rękami nowej przestrzeni publicznej na nieużytkach miejskich.

Wszystkim nam przyświeca ten sam cel – zaadoptowanie pustej, nieużywanej przestrzeni publicznej tak, aby mogli z niej korzystać mieszkańcy miasta i aby mogła być nowym miejscem kultury, spotkań, integracji i wymiany myśli. W skrócie: rewitalizacja przez kulturę – tłumaczy Ewa Łowżył.

Efektem „Aktywatora” ma być jednak nie tylko bieżące działanie na rzecz mieszkańców miasta. Projekt służy również wymianie doświadczeń inicjatorów działań w przestrzeni publicznej i pozwala na nabywanie nowej wiedzy. W oparciu o wrażenie z rocznej współpracy przy „Aktywatorze” powstanie przewodnik po meandrach nowoczesnego tworzenia kultury – zarówno dla tych, którzy już aktywnie działają, jak i dla tych, którzy chcą włączyć się w życie miasta, lecz nie wiedzą, od czego zacząć.

Wszystko po to, by mieszkańcy Poznania mogli częściej integrować się dzięki wspólnemu uczestnictwu w kulturze: podczas koncertów, inspirujących spotkań i warsztatów otwartych dla każdego.

Koncert w KontenerART

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz