K U L T U R A

Poezja – najlepsza reklama Poznania

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej  Foto: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Ponieważ pracuję w reklamie, postanowiłam zareklamować poezję – mówiła laureatka pierwszej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Drodzy czytelnicy, czytajcie poezję! Ona jest ciągle żywa, także pod postacią nagród takich jak ta!

Wczoraj rozpoczęło się ważne wydarzenie na kulturalnej mapie miasta –  Festiwal Poetów! Podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek wręczono po raz pierwszy Poznańską Nagrodę Literacką. Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrał Zbigniew Kruszyński, a Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała Kira Pietrek. Wydarzeniu towarzyszył także fenomenalny występ multinstrumentalisty Wacława Zimpla.

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej Foto: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Poznańska Nagroda Literacka jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta Poznań – pomysł jej powołania do życia powstał po śmierci Stanisława Barańczaka. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury przyznawana jest Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy złotych. Z kolei znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej jest legitymacją do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, która wraz z kwotą 40 tysięcy złotych przypada w udziale twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

Pod koniec kwietnia na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, otrzymał ją Zbigniew Kruszyński – prozaik, autor powieści i opowiadań, tłumacz, wykładowca. Wtedy także zaprezentowano nazwiska trzech nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, byli to: Paweł Mościcki, Katarzyna Gondek oraz Kira Pietrek.

Zbigniew Kruszyński dziękując za poznańską nagrodę zastanawiał się, czy literatura koniecznie musi podlegać dyktatowi rozwoju, ale musi trwać, ponieważ bez niej świat byłby nie tylko trudny do zrozumienia, ale też do wytrzymania.

Wszyscy nominowani do Stypendium Barańczaka  zajmują się nie tylko literaturą, ale swoją wrażliwość realizują także w sztukach wizualnych, filmie, reklamie czy filozofii. Ostatecznie jury, któremu przewodniczył Piotr Śliwiński zdecydowało się z grona znakomitych kandydatów wyróżnić Kirę Pietrek.

Laureatka zajmuje się poezją, grafiką, ilustracją i reklamą. Wydała dwie książki poetyckie. Za „Język korzyści” otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Debiut Roku”. Jej wiersze ukazały się w kilku antologiach. Wykonała także ilustracje do publikacji literackich. Na swoim koncie ma również nagrody z dziedziny reklamy: The Golden Citygate, Złote Effie, KTR, Media Trendy, Grand Prix Złote Orły.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz