K U L T U R A

Malta Festival – urodzinowy koncert kompozytora muzyki filmowej

Michael Nyman  Foto: Malta Festival

Gdy w 1995 roku Michael Nyman po raz pierwszy odwiedził Malta Festival Poznań, żałował tylko jednej rzeczy – że jego koncert nie odbył się w scenerii Jeziora Maltańskiego. Życzenie brytyjskiego kompozytora i pianisty po 20 latach spełni się. 27 czerwca Michael Nyman razem ze swoim zespołem wystąpi na Malcie i nad Maltą.

Koncert autora muzyki m.in. do Fortepianu Jane Campion i filmów Petera Greenawaya będzie nie tylko symboliczną podróżą do początków Malta Festival Poznań, ale i wyjątkową okazją, by usłyszeć na żywo filmowe kompozycje Nymana. Urodzinowy koncert gwiazdy muzycznej 25. Malta Festival Poznań będzie bezpłatny.

Michael Nyman Foto: Malta Festival

Szerokiej publiczności Michael Nyman znany jest przede wszystkim jako autor melodyjnych i nastrojowych ścieżek dźwiękowych. Soundtrack do oscarowego Fortepianu (1993), w reżyserii Jane Campion sprzedał się na świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy i przyniósł kompozytorowi szereg nagród i nominacji, m. in. do Złotego Globu i BAFTA. Jako kompozytor muzyki filmowej Nyman współpracował także z Peterem Greenawayem i Dorotą Kędzierzawską. Ścieżka dźwiękowa do filmu Jestem (2005) polskiej reżyserki została nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nyman wielokrotnie podkreśla w wywiadach, że bardzo lubi występować w Polsce, z którą łączą go więzi sentymentalne i rodzinne. Z Częstochowy pochodzą żydowscy dziadkowie kompozytora, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Choć żaden z przodków kompozytora nie zajmował się muzyką, Nyman już od najmłodszych lat przejawiał zdolności w tym kierunku. Prestiżową Królewską Akademię Muzyczną ukończył jako specjalista od muzyki barokowej. Doskonale zapowiadającą się karierę kompozytorską przerwał na kilkanaście lat, by zostać jednym z najbardziej wpływowych i błyskotliwych krytyków muzycznych na świecie. Nyman-krytyk zajął się recenzowaniem nowych dzieł i sceną eksperymentalną. Wydana w latach 70. Muzyka eksperymentalna poświęcona twórczości Johna Cage’a, Phillipa Glassa i Steve’a Reicha to kamień milowy wśród książek o muzyce współczesnej.

W drugiej połowie lat 70. Steve Reich, guru amerykańskiej muzyki minimalistycznej, namówił Nymana, by wrócił do komponowania. Niedługo potem Nyman dołączył do grona najbardziej oryginalnych muzyków, a jego dzieła orkiestrowe, kameralne, opery i kompozycje fortepianowe zagościły na scenach całego świata. Szybko odnalazł własną drogę artystyczną, w oryginalny sposób łącząc fascynacje barokiem i wpływy minimalizmu.

Brytyjskiego muzyka łączy długoletnia przyjaźń z Brianem Eno i Damonem Albarnem, z którym skomponował ścieżkę dźwiękową do horroru Ravenous (1999). Nyman został ponadto uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu w Warwick, a w 2008 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Michael Nyman nie ogranicza swej aktywności artystycznej do muzyki. Z powodzeniem realizuje także projekty filmowe i fotograficzne.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz