Centrum POZnań

Co dzieje się za płotem Bałtyku?

Odkrywka  Foto: materiały inwestora

Koparki, dźwigi, znaleziska po dawnym Kinie Bałtyk i prace wyburzeniowe. To wszystko można odnaleźć za długim „płotem”, który wije się wzdłuż placu budowy nowego wieżowca przy Kaponierze.

Odkrywka Foto: materiały inwestoraCodziennie na placu budowy pracuje teraz około pięćdziesięciu osób, głównie operatorów ciężkiego sprzętu. Kiedy jesienią 2016 roku zaczną się prace wykończeniowe pracowników ekip różnych branż będzie zapewne kilkakrotnie więcej.

Pod koniec zeszłego roku wykonano fundamenty palowe, wiercone z poziomu gruntu.  Dalsze głębienie wykonamy właściwe metodą górniczą, czyli koparkami będziemy się wkopywać na głębokość czternastu metrów – mówi Tomasz Cyprysiak – kierownik projektu z ramienia głównego wykonawcy.

Niedługo na teren budowy wjadą ciężarówki z 250m³ betonu. Za chwilę pojawi się też na placu pierwszy dźwig. Do „poziomu zero” budowa powinna dotrzeć jeszcze na początku tej jesieni. Od momentu, kiedy koparki osiągną zakładany cel wgłębienia rozpocznie się budowa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – Bałtyk zacznie się wznosić i „wychodzić z ziemi”. Osiągnięcie stanu surowego budynku planowane jest na końcówkę pierwszego kwartału 2016 roku.

Roosvelta 22

Podczas tworzenia wykopów i fundamentów palowych wciąż odnajdywane są pozostałości po fundamentach dawnego Kina Bałtyk. PORR – generalny wykonawca budynku jest jednak w stałym kontakcie z archeologiem na wypadek odnalezienia czegoś wyjątkowo cennego. Do tej pory, oprócz starych i zniszczonych fundamentów, odnaleziono trzy nieczynne gazociągi, które każdorazowo należy zgłaszać odpowiednim służbom. Kilka razy natrafiono także na sieci teletechniczne – niektóre niestety zostały przecięte i uszkodzone ponieważ nie były zinwentaryzowane.

Jak będzie wyglądał Bałtyk w swoim miejskim, architektonicznym otoczeniu mieszkańcy miasta mogą przekonać się zaglądając do Concordia Design, gdzie można obejrzeć makietę budynku. Autorami są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta, czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Makieta Roosevelta 22 jest sporych rozmiarów (87x127x56 cm) i znajduje się w szklanej gablocie. Wizualizuje nie tylko sam Bałtyk, ale jego najbliższe otoczenie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz