Aglomeracja

Nie żyje Wanda Błeńska

Wanda Błeńska  - książka Spełnione Życie  Foto:

Janusz Ludwiczak

Wanda Błeńska  - książka Spełnione ŻycieW wieku 103 lat zmarła doktor Wanda Błeńska, poznanianka, która przez 40 lat była misjonarką w Ugandzie i niosła pomoc trędowatym.

W czwartek nad ranem w swoim domu zmarła dr Wanda Błeńska. “Matka trędowatych”, bo tak była nazywana urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 roku. W latach 1934–1936 pracowała w Szpitalu Miejskim w Toruniu, później do 1945 r. w toruńskim Państwowym Zakładzie Higieny, a w 1939 r. w Szpitalu Morskim w Gdyni. Po wojnie prowadziła szpital miejski w Toruniu. Skończyła kursy medycyny tropikalnej w Hanowerze, a w 1948 podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W latach 1951–1994 dr Wanda Błeńska pracowała w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie, a w latach 1951–1983 była lekarzem naczelnym. Jej długoletnia praca sprawiła, że dorobiła się przydomka “Matki Trędowatych”, a miejscowi nazywali ją “Dokta”. W 1993 roku wróciła do Polski i osiedliła się w Poznaniu.

Dr Wanda Błeńska była odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Rycerskim Świętego Sylwestra, Orderem Ecce Homo, Orderem Uśmiechu, posiada także doktorat honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu oraz honorowe obywatelstwo miasta Poznania i Ugandy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu.

Poniżej fotel, który czekał na Wandę Błeńską podczas jej urodzin. Nie dotarła wtedy. Pozostanie już zawsze pusty…

101 urodziny Wandy Błeńskiej Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz