POZnań

Herb miasta na budynkach oświatowych

zastępca prezydenta Dariusz Jaworski  Foto: mat. pras. UMP

zastępca prezydenta Dariusz Jaworski Foto: mat. pras. UMPKolejnym pomysłem Urzędu Miasta Poznania na promocję lokalnej identyfikacji jest umieszczenie herbów miasta na wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto. Herby mają pojawić się od nowego roku.

“To nasz sposób na podkreślenie lokalnej identyfikacji” – mówi zastępca prezydenta Dariusz Jaworski.

Herb Poznania przedstawia blankowaną bramę miejską z trzema basztami na niebieskim tle. Nad najwyższą, środkową, znajduje się gotycka tarcza herbowa z orłem piastowskim. Z kolei Na mniejszych wieżach bocznych znajdują się postacie świętych w białych szatach: po lewej znajduje się Święty Piotr (z kluczem), a po prawej Święty Paweł z Tarsu (z mieczem). W bramie znajdują się skrzyżowane złote klucze, nad którymi widnieje złoty, grecki krzyż równoramienny. Po bokach baszt widnieją złote sześcioramienne gwiazdy i półksiężyce. Nad herbem znajduje się złota korona.

Herb Poznania jest jednym z najstarszych symboli miasta, który od XIV wieku niewiele się zmienił. Pierwszy, zachowany wizerunek herbu, pochodzi z dokumentu opatrzonego datą 1 maja 1344 roku. W obecnym kształcie herb zaprojektował Jerzy Bąk, a Rada Miejska Poznania przyjęła go 27 maja 1997 r., a obowiązuje na podstawie statutu z 9 listopada 2010 r.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Brawo! Wreszcie dostrzeżono, że znak miasta odzwierciedla tożsamość wszystkich poznaniaków, a nie grupki menedżerów! Logo to może mieć sklep mięsny, a moje tysiącletnie miasto ma herb i kropka.