Aglomeracja

Jak taniej kupić mieszkanie?

Mieszkanie pokazowe SAP-PROPERTY - Górczyńska 46  Foto: SAP-PROPERTY

Dynamika sprzedaży mieszkań w 2014 roku jest dużo lepsza niż rok temu. Większe zainteresowanie ofertą deweloperów wynika z niskiego poziomu stóp procentowych, rządowego programu dopłat „MDM” oraz zapisem umożliwiającym do końca tego roku zaciągnąć kredyt hipoteczny z 5 proc. wkładem własnym. Od 2015 r. będzie to minimum 10%, a od 2016 r. nawet 15%.

Mieszkanie pokazowe SAP-PROPERTY - Górczyńska 46 Foto: SAP-PROPERTYWsparcie oferowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” może się jeszcze zwiększyć. Do końca września 2014 roku wykorzystano niecałe 40% środków przeznaczonych na bieżący rok. Wciąż największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe. Wybiera je ponad połowa poznaniaków. Jedną trzecią klientów stać na zakup mieszkania za gotówkę.

– W ostatnim kwartale zanotowaliśmy wzrost zainteresowania programem MDM. Wpływ na to ma niewątpliwie większy wybór ofert bankowych oraz wyższe limity dla Poznania. W III kwartale sprzedaliśmy w MDM tyle mieszkań, co przez I i II kwartał razem. Były to wyłącznie mieszkania dwupokojowe 40-50m2 na Naramowicach i Piątkowie, kupowane najczęściej przez singli i osoby samotnie wychowujące dziecko. Wysokość dopłat do zakupu tego typu mieszkań wynosiły od ok. 25.200 do ok. 41.000 złotych – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

W planach programu MdM są zmiany, które mogą zwiększyć jeszcze jego popularność. Wśród propozycji znajduje się dotowanie wszystkich mieszkań spółdzielczych z rynku pierwotnego oraz mieszkań powstałych w wyniku adaptacji i przebudowy (o ile w wyniku tych czynności powstało nowe mieszkanie). Umożliwienie zaciągnięcia kredytu z dowolną osobą. Zwiększenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych, wychowujących przynajmniej trójkę dzieci, które będą mogły liczyć na dopłatę z uwzględnieniem 65 mkw. powierzchni nieruchomości (obecnie dopłata jest przyznawana maksymalnie do 50 mkw. powierzchni mieszkania). Dodatkowo zwiększona zostanie premia związana z przyjściem na świat kolejnego dziecka (wzrośnie z 15% do 20%).

Perła - mieszkania przy ul. Kosińskiego w Poznaniu Foto: Family House

Poznań znajduje się na drugim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wysokość limitu cen metra kwadratowego, który uprawnia do korzystania z rządowego programu. Chcąc z niego skorzystać mieszkanie w III kwartale nie mogło być droższe niż 5 907 zł za m kw. (w IV kw. limit wzrósł do 5915,80 zł). Jeśli chodzi o gminy sąsiadujące ze stolicą Wielkopolski ceny nie mogły przekroczyć 5029 zł (w IV kw. – 5036.46 zł).

W dłuższej perspektywie inwestycja w nieruchomości może być korzystniejsza od trzymania pieniędzy w banku. Kupno mieszkania na wynajem przynosi atrakcyjniejsze od lokat bankowych i obligacji skarbu państwa zyski. Eksperci firmy Expander Advisors obliczyli, że średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat nie przekracza 3 proc. Z kolei oczekiwana rentowność wynajmu mieszkań w Poznaniu wynosi między 4,5 a 5 proc.

Zainteresowanie dopłatami przekłada się na rosnącą sprzedaż nowych mieszkań. Na rynku pojawiają się nowe inwestycje oraz rozbudowywane są o kolejne etapy starsze inwestycje. Jak podaje GUS w ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku w całej Polsce rozpoczęto budowę blisko 60 tys. mieszkań. To o 23,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym. W Wielkopolsce ten wzrost jest najwyższy spośród wszystkich polskich województw i wynosi aż 76,2 proc. Duże grono kupujących stanowią młodzi ludzie, którzy korzystają z programu MdM.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz