K U L T U R A

Już wiadomo jakie DOCS na Transatlantyku

Pine Ridge  Foto: materiały prasowe

Odsłaniamy pierwsze tajemnice filmowych sekcji Transatlantyku. Na początek Transatlantyk DOCS, czyli przegląd najciekawszych dokumentalnych premier minionego sezonu.

Pine Ridge Foto: materiały prasoweOd pierwszej edycji festiwal przygląda się problemom, jakimi żyje współczesny świat. Poprzez film i muzykę organizatorzy starają się zwrócić uwagę odbiorców na aktualne wydarzenia, mające wielki wpływ na globalną sytuację społeczno-ekonomiczną.

W tegorocznej sekcji DOCS znajdziemy filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach świata. Większość z nich zostanie zaprezentowana w Polsce premierowo, w Poznaniu.

Film dokumentalny stał się jednym z ważniejszych narzędzi poznawania świata. Transatlantyk przywiązuje wielką wagę do przedstawiania wszystkiego, co dziś istotne, nie omijając najtrudniejszych tematów podkreśla Jan A. P. Kaczmarek

Zróżnicowany program obfituje zarówno w mocne, poruszające filmy, jak i kino nieco lżejszego kalibru. Obejrzymy m.in. American Commune, Bastards, Harvest Of Empire, Pine Ridge czy In God We Trust .

Harvest of Empire Foto: materiały prasowe

American Commune w reżyserii sióstr Reny i Nadine Mundo, badający losy ludzi urodzonych w specyficznej komunie, całkowicie oderwanych od znanej nam rzeczywistości, którzy kiedyś, prędzej czy później, muszą się z nią skonfrontować.

Bastards Deborah Perkin pokażą tragedię odrzuconych, samotnych muzułmańskich matek i ich nieślubnych dzieci, które już od urodzenia zyskują miana społecznych wyrzutków.

Harvest Of Empire autorstwa Petera Getzelsa i Eduardo Lopeza to portret zaludniającej Amerykę społeczności latynoskiej, będący jednocześnie zupełnie nowym, wyjaśniającym mało znane dotąd historyczne fakty głosem w sprawie roli imigrantów w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych.

Wyróżniony nagrodą dla najlepszego skandynawskiego dokumentu 2014 roku na festiwalu w Göteborgu Pine Ridge kreśli historię Indian z rezerwatu w południowej Dakocie, którzy mają już dość funkcjonowania na zasadzie ciekawostki turystycznej i coraz głośniej domagają się zwiększenia im praw.

Zaskakujący In God We Trust reżyserskiego duetu Derek Anderson – Victor Kubichek, obraz śledztwa sekretarki bankowego potentata Bernarda L. Madoffa. Kobieta postanawia na własną rękę wyjaśnić kulisy jednego z największych przekrętów w historii Wall Street, jakiego dopuścił się jej pracodawca, budujący w zaciszu własnej firmy piramidę finansową, która pochłonęła życiowy dorobek.

Festiwal odbędzie się w dniach 8 – 14 sierpnia 2014 roku w Poznaniu i w Rozbitku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz