K U L T U R A

Naszyjniki z 1000-letniego dębu.

1000 lat w naszyjnikach  Foto: materiały prasowe

Poznańska projektantka Anna Orska nadała nowe życie tysiącletnim dębom, będącym materiałem budulcowym średniowiecznego Poznania i stworzyła z nich unikatowe naszyjniki. Od wczoraj wyjątkową biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii miasta, można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

1000 lat w naszyjnikach Foto: materiały prasoweDo stworzenia wystawy została zaproszona poznańska projektantka Anna Orska. Artystka łączy bowiem nietypowe surowce, takie jak papier, liny, monety czy drewno z oryginalnymi technikami wykonania. Prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci unikatowa kolekcja naszyjników została wykonana ze stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku.

– Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości materiałów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawa biżuterii autorstwa Anny Orskiej to także dowód na to, że tysiącletni surowiec może w niestandardowy sposób połączyć dwa środowiska: naukowców i artystów. Archeologom dębowe pnie pozwoliły na uzyskanie cennych informacji na temat historii miasta, artystka natomiast w ten sam fragment drewna potrafiła tchnąć „nowe życie”, wypełniając go współczesną treścią.

Wystawa „1000 lat w naszyjnikach” jest częścią programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci od 2012 roku. To nie pierwszy projekt, obejmujący współpracę Rezerwatu z lokalnymi artystami. Do tej pory swoje prace w obiekcie prezentowali m.in. studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz uczniowie Liceum Plastycznego.  Biżuterię będzie można oglądać w Rezerwacie do 15 marca.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci otwarto w 2012 r., a jego wystawa już została uhonorowana prestiżową nagrodą „Izabella 2012″. Można na niej zobaczyć pozostałości tysiącletnich umocnień obronnych oraz fragment muru z XVI wieku. Ostrów Tumski w Poznaniu był jednym z najważniejszych ośrodków początków państwa polskiego. Oferowana przez rezerwat podróż w przeszłość jest bardzo interaktywna – wystawa posiada multimedialne kioski, film 3D i hologramy.

Rezerwat Archeologiczny  Foto: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz