K U L T U R A

Jak żyło się przed Mieszkiem?

Pierścień z wykopalisk w Lądzie  Foto: Muzeum Archeologiczne

Przedmioty luksusowe, codziennego użytku, ozdoby pochodzące z wczesnośredniowiecznych wielkopolskich grodów można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Archeologicznym.

Pierścień z wykopalisk w Lądzie Foto: Muzeum ArcheologiczneZnaleziska datowane na przełom IX i X wieku, czyli na okresu tuż przed powstaniem państwa polskiego pochodzą z czterech grodów – w Raszewach, Spławiu, Samarzewie oraz Lądzie. Były to niewielkie ufortyfikowane obiekty, o których randze świadczyć mogą pokazywane na wystawie znaleziska ówczesnych przedmiotów luksusowych, m.in. elementów uzbrojenia i oporządzenia jeździeckiego, pucharów glinianych, mis żelaznych.

Prawdopodobnie grody te pozostawały w rękach przedstawicieli lokalnej arystokracji i wchodziły w skład jednej wspólnoty terytorialnej, która choć nie prezentowała znaczącej siły politycznej, to jednak zajmowała ziemię o strategicznym położeniu między Gnieznem a Kaliszem. Jeszcze w pierwszej połowie X stulecia grody te zostały zdobyte i spalone przez drużynę książąt piastowskich, którzy w tamtym czasie poszerzali zbrojnie granice powstającego państwa polskiego.

Spośród zniszczonych obiektów odbudowano jedynie Ląd. Badania archeologiczne prowadzone w różnych okresach na wszystkich czterech grodach dostarczyły wielu zabytków przybliżających życie codzienne ich mieszkańców (m.in. naczynia gliniane, noże żelazne, osełki, kościane oprawki, grzebienie). Na wystawie zaprezentowano także przedmioty związane z rzemiosłem tkackim (przęśliki, szydła, nożyce) czy rybołówstwem (żelazne haczyki). Można również obejrzeć ozdoby (kabłączki skroniowe, paciorki, pierścionki), stanowiące głównie wyposażenie grobowe pochówków kobiecych z lądzkiego cmentarzyska.

Zabytkom towarzyszą plansze ze zdjęciami wykonanymi w trakcie prac archeologicznych oraz aktualne zdjęcia grodzisk, dziś już słabo widocznych w krajobrazie.

Wystawę „Grody wczesnośredniowieczne nad środkową Wartą” można oglądać do końca października.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz