Centrum

“Święta trójca” w Starym Korycie Warty

Strategia na rzecz Warty - Starołeka  Foto: materiały prasowe

Jan Zujewicz

Strategia na rzecz Warty - Starołeka Foto: materiały prasoweWieloletnie starania społeczników dobiegły szczęśliwego końca. Na wtorkowym posiedzeniu Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania urzędnicy przyznali: trwały zarząd nad Starym Korytem Warty obejmie Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM).

To był szczególny dzień dla nas – społeczników, którzy od lat prowadzą starania, aby Starym Korytem Warty ktoś wreszcie zajął się na serio. Do tej pory teren nie miał konkretnego zarządcy (z urzędu zajmował się nim Wydział Gospodarki Nieruchomościami) i leżał odłogiem. Choć od czasu do czasu był sprzątany, to stał się zaniedbanym, wręcz dzikim miejscem, z którego Poznaniacy bali się korzystać. Od 40 lat na Starym Korycie Warty nie przeprowadzono żadnej przemyślanej inwestycji.

Teraz ma się to zmienić. Wyznaczenie Zarządu Zieleni Miejskiej, który zajmie się terenem „od początku do końca” jest także jasną wskazówką co do przeznaczenia tego obszaru: Stare Koryto nie zostanie zabudowane, nie powstanie tam parking, a znajdzie się zieleń. Mieszkańcy już wyczekują momentu, kiedy wreszcie ustawimy w tym miejscu ławki, wytyczymy komfortowe ścieżki, z czasem na pewno dojdzie oświetlenie – wreszcie będzie to cywilizowane miejsce, godne miasta know-how.

Nie jest to jednak perspektywa kilku miesięcy. To musi potrwać dłużej, a przede wszystkim muszą pójść za tym większe pieniądze. Należy jednak pamiętać, że kiedyś Stare Koryto Warty może zostać odkopane, więc wielomilionowe inwestycje nie są wskazane. Trzeba zrobić wszystko, aby miejsce sprzyjało rekreacji, ale żeby w przypadku odkopania nie było poczucia błędnie wydanych pieniędzy.

Mapa przedstawia podział gruntów nad Wartą między "świętą trójcą"  Foto: Mapa przedstawia podział gruntów nad Wartą między "świętą trójcą" Zarząd Zieleni Miejskiej to niejedyna instytucja, która obejmie zarząd nad Starym Korytem. Zostało ono bowiem podzielone pomiędzy 3 jednostki: ZZM (największa część – ponad 70%), Estradę Poznańską (teren pawilonu Nowa Gazownia) oraz Zarząd Dróg Miejskich (tereny przyległe do ul. Ewangelickiej). Mamy więc trójkę podmiotów (na posiedzeniu komisji zostali oni ochrzczeni „Świętą Trójcą”), od których zależeć będzie przyszłość Starego Koryta Warty (dokładny podział gruntu obrazuje załączona obok mapka).

W pierwszej kolejności zatem jednostki te muszą spotkać się i ustalić wspólną wizję działania. Najbliższa ku temu okazja będzie już we wtorek, na spotkaniu koalicji Chwaliszewa. Pierwszym poważniejszym ruchem będzie rewitalizacja terenu wokół pawilonu Nowa Gazownia z funduszy Rady Osiedla Stare Miasto.

Następnie skupimy się na zabieganiu u władz miasta (prezydent, radni) o przeznaczenie środków na szerszą rewitalizację Starego Koryta. Prawdopodobnie zgłosimy też stosowny pomysł do budżetu obywatelskiego.

Wciąż poza dyspozycją miasta pozostaje kawałek Starego Koryta Warty, który należy do Skarbu Państwa. Jego komunalizacja (przekazanie gruntu miastu) to kwestia miesięcy, jak zapowiadają urzędnicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Wojewoda jest przychylny temu pomysłowi.

Autor jest Radnym Osiedla Stare Miasto.

Strategia na rzecz Warty Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz