Aglomeracja

Domowe sposoby walki z grypą

Imbir  Foto:

Za oknami sypie śnieg, wszędzie biało i pięknie. Tylko jak tu cieszyć się zimą, kiedy cała rodzina choruje? Jak w głuchym telefonie przekazuje się informacje, tak kolejni członkowie rodziny przekazują sobie gorączkę, bóle mięśni, katar, kaszel…

ImbirKażdy zna jakiś domowy sposób na pokonanie grypy, ale czosnek i syrop z cebuli nie zawsze są skuteczne, a na pewno nie są zbyt przyjemne zarówno dla chorego, jak i dla jego otoczenia.

Alternatywą dla medykamentów może być na przykład imbirowy eliksir. Aby go przygotować należy zetrzeć korzeń imbiru (wielkości ręki) na tarce, następnie z przetartych pozostałości wycisnąć sok. Dodać sok z 2 cytryn i miód do smaku (3-6 łyżek) – tak przygotowany syrop można dodawać do herbaty lub wody.

Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia.  Dla każdego Azjaty to podstawowy dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie (herbata z imbirem) i mdłości (napar z imbiru).

Intensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu – składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substacje mają lecznicze właściwości.

Jak pokonać grypę!Imbir może pomóc także w postaci napoju: korzeń imbiru pokroić na plasterki (ok. pół dużej szklanki lub kubka), zalać wrzątkiem i odczekać 7-10 minut, aby woda przestygła i wyciągnęła z imbiru najlepsze właściwości. Wtedy dodać sok z całej cytryny, po czym doprawić miodem do smaku. Napój należy pić ciepły z imbirem w szklance lub bez niego.

Inny leczniczy napój można przygotować na zagotowanym mleku. Należy do niego dodać łyżeczkę smalcu, łyżeczkę cukru i jeden ząbek czosnku, wymieszać. Wypić dopiero kiedy przestygnie.

W leczeniu grypy pomocne są także zioła. Rumianek i lipa obniżają gorączkę, czarny bez działa przeciwbólowo. Napar z obu tych ziół rozgrzeje i wzmocni organizm, a wdychany podczas inhalacji odetka nos i ukoi drapiący ból gardła.

A może lepiej, zamiast tylko pić, coś przegryźć? Możemy na przykład przygotować czosnkowe tosty. Wystarczy zrobić kanapeczki z szynką i serem, dodać do środka plasterki czosnku i zapiec.

Ważne jest także, aby się wygrzać: wieczorem wymoczyć stopy w wodzie z solą, następnie nasmarować je tłustym kremem, potem wetrzeć 96% spirytus, włożyć skarpetki i wyspać się do rana.

Więcej przepisów znajdziecie na stronie Czasu Dzieci

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz