Wynajmij biurko i pracuj!

Autor: miarecki. Poznań, 4 Stycznia 2013

Jeśli do prowadzenia własnej, jednoosobowej firmy wystarcza Ci laptop, prawdopodobnie nie będziesz zainteresowany wynajęciem biura. Niestety, praca w domu rozprasza i sprawia, że trudno oddzielić czas prywatny od zajęć biznesowych. Co więc robić? Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być coworking.

coworking

Centra coworkingowe wynajmują przestrzeń biurową. Robią to jednak inaczej niż dzieje się to w tradycyjnym modelu wynajmu nieruchomości. Przedmiotem transakcji jest tu bowiem… biurko, a właściwie dostęp do niego oraz do sprzętów biurowych, z których wspólnie korzystać mogą wszyscy klienci. Mówiąc w skrócie, możesz zarezerwować nie cały lokal, ale miejsce do pracy na tyle godzin w miesiącu, na ile będzie Ci to potrzebne.

Coworking to rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają freelancerzy, czyli osoby wykonujące wolny zawód, ale często z biura korzystają także prawnicy, informatycy, headhunterzy – mówi Jacek Szłapka, właściciel poznańskiej firmy five-biuro często są to osoby, które znajdują się dopiero na początku prowadzenia swojego biznesu, zaczynające budować własną markę oraz bazę klientów.

Dodaje również, że coworkingowcy nawiązują nowe kontakty dzięki pracy w grupie, spotykają się także po pracy, co wpływa korzystnie na ich nastawienie do siebie i innych.

Te kontakty mogą okazać się szczególnie cenne, bo w tym przypadku znajomymi są specjaliści w swoich dziedzinach, którzy chętnie doradzą w różnych sprawach związanych z prowadzeniem firmy. Mało tego, bo freelancerzy często korzystają nawzajem ze swoich usług, a to oznacza, że w centrum coworkingowym możesz nie tylko poznać ciekawych ludzi, ale czasem także pozyskać klientów.

Dla kogo?

Nie oznacza to jednak, że coworking jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Istnieją osoby, które lubią samotną pracą, albo muszą przez większość czasu rozmawiać przez telefon. W takich przypadkach coworking może się nie sprawdzić. Za wadę można uznać także to, że o ile nie opłacamy miesięcznego abonamentu, do biura coworkingowego nie mamy dostępu non-stop. Np. warszawskie biuro Gold Place czynne jest przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, ale skorzystanie z jego usług wymaga wykupienia droższego, stałego miesięcznego abonamentu do konkretnego stanowiska pracy.

Jeśli jednak nie jesteś samotnikiem, a telefon nie jest Twoim głównym narzędziem pracy, zalety mogą przeważyć szalę. Do tych wymienionych wyżej, możemy dodać także oszczędność wydatków na pracowników, drogi sprzęt biurowy i materiały czy ekspress do kawy. W biurze coworkingowym wszystko to dostajemy w cenie. Poza tym stylowo urządzone biuro coworkingowe w dobrej lokalizacji podnosi prestiż firmy i umożliwia dostęp do sal konferencyjnych.

Coworking Foto: facebook

Jak wybrać biuro?

Polityki cenowe wynajmu biurka są różne, jednak dominują dwa podejścia: pre-paid i abonament. Wybór odpowiedniego centrum coworkingowego nie jest wcale banalnie łatwy. W dużych miastach jak Wrocław, Poznań czy Warszawa, możemy liczyć na spory wybór. Warto uważnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom, zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na to, co wchodzi w zakres danego pakietu usług. Warto np. uwzględnić, w jakich godzinach biuro będzie otwarte oraz czy można z niego korzystać w weekendy. Ceny zależą również od czynszów, jakie płacą biura coworkingowe, dlatego im bardziej prestiżowa lokalizacja, tym wyższa cena.

8 godzinne korzystanie z biurka to koszt około 50 zł, można także miejsce wynająć na godzinę, która kosztuje 10-15 zł. Ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie adresu do rejestracji firmy. Za 100 zł możemy wskazać miejsce dostarczania korespondencji

Większość biur coworkingowych oferuje coś w stylu dnia próbnego – czyli możliwości darmowego spędzenia całego dnia w takim biurze i sprawdzenia czy taka forma pracy komuś odpowiada.

– Doradzałbym przed dokonaniem wyboru zapoznać się z ludźmi, którzy już w danym biurze wynajmują miejsce do pracy, zastanowić się czy odpowiada nam średnia wieku, czy znajdziemy wspólny język z przedstawicielami danych zawodów – zwraca uwagę Jacek Szłapka.

Biuro Facebbok'a Foto: Facebook

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (3)

  1. Osobiście korzystam z usług coworkingu w Poznaniu w five-biuro i moge odpowiedziec Ci ze w kafejce bedzie drożej: łatwo policzyć: za miesiąc tj ok 160 h płace 450 zł, licząc po twojej cenie w kafejce musiałbym zapłacic 1600 zł.
    W biurach coworkingowych są duże zniżki w abonamentach!
    Osobiście polecam opcje coworkingu.