K U L T U R A

Cały Poznań czyta Mickiewicza!

Pomnik Adama Mickiewicza przy kościele Św. Marcina  Foto: wikipedia

W roku 2012 mija dokładnie 200 lat od momentu, w którym dzieje się akcja “Pana Tadeusza”. Z tej okazji Polska i Poznań włączają się do akcji zainicjowanej przez prezydenta Bronisław Komorowskiego.

Poznańskie obchody rozpoczną się w sobotę,  o 14:00 na Placu Mickiewicza obsypaniem pomnika wieszcza kwiatami przez Zosię i Tadeusza. Półtorej godziny później swoje ulubione fragmenty epopei czytać będą m.in. aktor Radosław Elis, zastępca prezydenta Dariusz Jaworski, europosłowie i samorządowcy. Aktorzy Teatru Nowego Daniela Popławska i Michał Grudziński przedstawią swoją wersję działa Mickiewicza ale po naszymu!

O 18:00 w kościele Św. Marcina odprawiona zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych w kampanii 1812 roku oraz za spokój duszy Adama Mickiewicza. Po nabożeństwie na kościelnym dziedzińcu, na którym odbyła się pierwsza msza żałobna po śmierci wieszcza w styczniu w 1856 roku i gdzie stanął pierwszy na świecie pomnik Adama Mickiewicza – osłonięty w dniu 7 maja 1859 roku – zakończy się poznańskie „Czytanie Pana Tadeusza”.

O związkach Mickiewicza z Wielkopolską opowie wcześniej Janusz Pazder, a prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz Maia Hirsch i Jacek Braciak czytać będą fragmenty XII księgi.

Pomnik Adama Mickiewicza przy kościele Św. Marcina Foto: wikipedia

Fot: Pomnik Mickiewicza przy Kościele Św. Marcina. W Poznaniu obecnie mamy dwa pomniki wieszcza, jeden na Placu Mickiewicza i drugi na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

O wykonanie pomnika zwrócono się do przebywającego w Paryżu znanego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego. Za artystą przemawiało również to, że znał osobiście Mickiewicza i był jego gorącym wielbicielem. Już w marcu 1856 roku był gotowy pierwszy model pomnika, odlany w gipsie. Przesłany do Poznania spotkał się z przychylnym przyjęciem. Po uzyskaniu aprobaty, Oleszczyński przystąpił do wykonania drugiego modelu w glinie. Cały proces twórczy jest udokumentowany jego zapiskami. Wynika z nich duże zaangażowanie artysty. Najwięcej sporów toczyło się przy ustaleniu materiału z którego miał być wykonany pomnik. Ostatecznie komitet zgodził się na “conflant” (kamień podobny do marmuru). 7 czerwca 1857 roku rzeźbiarz doniósł komitetowi, że pomnik został ukończony. 9 sierpnia, dokładnie opakowany pomnik dotarł koleją do Poznania.

Pomnik Mickiewicza na dziedzińcu PTPN

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Wszystko ładnie opisane, godziny podane tylko brak daty kiedy ma się to odbyć… czyli jak często u dziennikarzy bywa ślizgają się po temacie a sedna brak…