Firma

Ochrona niejedno ma dziś imię

ochroniarz  Foto: sxc

Agata Blinkiewicz / Głos Biznesu

ochroniarz Foto: sxcZ czarnego BMW wychodzi biznesmen, wokół niego natychmiast wyrasta kilku ochroniarzy w garniturach i ciemnych okularach – to częste, lecz raczej kreowane przez kino skojarzenie związane ze słowem ochroniarz. Z drugiej strony bliskie polskim realiom jest wyobrażenie pana na bramce w galerii handlowej czy nocnym klubie. Jednak tak naprawdę zakres usług ochroniarskich oferowanych przez liczne agencje jest o wiele szerszy.

Z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w Polsce działa 5,2 tys. prywatnych firm posiadających koncesję na działalność ochroniarską. Wśród nich jest ponad 20 dużych agencji, reszta to przedsiębiorstwa działające regionalnie -Ta duża liczba koncesji wynika z faktu, że firmy ochroniarskie odgrywają coraz większą rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. W coraz większym zakresie mamy do czynienia z prywatyzacją bezpieczeństwa – ocenia Piotr Stachańczyk, wiceszef MSW.

BOOM NA OCHRONĘ

W zasadzie od początku transformacji branża ochroniarska zasilana przez tysiące odchodzących ze służby policjantów, stale się rozrasta i stopniowo przejmuje kompetencje policji czy straży miejskiej.  MSZ podaje, że licencje pracowników ochrony posiada prawie 114.000 osób. Choć organ koncesyjny nie ma informacji o faktycznej liczbie ochroniarzy, szacuje się, że wszystkich pracowników firm ochroniarskich jest ponad 300.000 Daje to zatem prawie 3 razy więcej pracowników niż funkcjonariuszy policji.

Sektor usług ochroniarskich to jeden z szybciej rozwijających się działów gospodarki i jeden z większych tego typu rynków w Europie. Jak prognozuje francuski fundusz Societe Generale Asset Management , co roku popyt na usługi branży ochroniarskiej rośnie o około 13 %.

Wartość naszego rynku ochrony oscyluje w granicach 5,5-6 mld zł., otwieranie się nowych segmentów runku, dotychczas będących w gestii agend państwowych, a przekazywanych w ręce komercyjnej ochrony, będzie jeszcze zwiększać wartość polskiego runku ochrony – ocenia Sławomir Wagner, Prezes Zarządu Polskiej Izby Ochrony. Specjaliści firmy doradczej Frost&Sullivan szacują, że do 2015 roku przychody sektora ochroniarskiego w Polsce mogą wzrosnąć nawet ponad dwukrotnie.

Rynek usług ochroniarskich jest nakręcany przez prywatne firmy, które chętnie wybierają usługi zewnętrzne, model outsourcingowy wdrożyła większość polskich firmtłumaczy Andrzej Błaszczyk, Dyrektor Operacyjny Grupy HUNTERS – bardzo ważnym czynnikiem outsourcingu są koszty, które po wydzieleniu poza obszar własnej działalności są mniejsze.

OCHRONA FIZYCZNA

Najczęściej oferowaną przez agencje usługą jest ochrona fizyczna osób i mienia. Jednak nawet zwykła ochroną stacjonarna jest złożona. Zabezpieczenie obiektów biurowych czy handlowych polega na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom w czasie godzin otwarcia oraz na całodobowym zabezpieczeniu mienia. Ochrona stacjonarna obejmuje między innymi nadzór nad kradzieżami, włamaniami, kontrolą dostępu do pomieszczeń, zagrożeniem pożarowym, a nawet terrorystycznym.

Przykładami ochrony fizycznej są także ochrona imprez masowych czy konwojowanie wymagające szczególnych umiejętności. W przypadku usługi konwojowania obowiązuje selektywny dobór pracowników, którzy wyposażeni są w broń. Wbrew obiegowej opinii bowiem nie każdy ochroniarz może posługiwać się bronią – uprawnienia posiadają jedynie licencjonowani pracownicy ochrony.

Jeszcze bardziej wyszukana jest ochrona kwalifikowana SUFO (Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne). Obejmuje ona ochronę elitarnych środowisk, często z efektem niewidoczności ochroniarzy, jak i obiektów objętych szczególną ochroną, takich jak: obiekty wojskowe czy państwowe. – Są to oczywiście wysoko wyspecjalizowane usługi, wykonywane przez licencjonowanych pracowników ochrony – dodaje Zenon Drobiński, Wiceprezes Zarządu Makropol Sp. z o.o.

CZAS TECHNIKI

XXI w to era nowych technologii, także w branży security. Na początku komercyjne usługi ochrony związane były z bezpośrednią ochroną fizycznązwraca uwagę Małgorzata Kalińska, Wiceprezes Zarządu Ochrona Juwentus – wraz z upływem czasu ochrona fizyczna coraz częściej jest wspomagana przez ochronę techniczną.

Korzystanie z dobrodziejstw techniki to zarówno oszczędności dlaagencji, jak i korzyści dla klientów wynikające z wysokiej jakości usług – zdradza Andrzej Błaszczyk – wykorzystanie nowych technologii, np. systemu GPS oraz coraz bardziej popularnych tzw. systemów inteligentnych w istotny sposób pozwala usprawnić pracę, jak i zredukować poniesione na ochronę koszty.

Rozwiązania techniczne pozwalają też, by zleceniodawca miał większą kontrolę nad usługą. W 2004 roku wdrożyliśmy system kontroli strażników w czasie rzeczywistym, ActiveGuard, w którym poprzez platformę online nasi klienci mają na bieżąco wgląd w sposób pełnienia ochrony przez agentów stacjonarnych informuje Małgorzata Kalińska – klient zatem wie, za co płaci.

Monitoring czy telewizja przemysłowa w większych obiektach są już na porządku dziennym. Ostatnio popularne są także systemy kontroli dostępu. To, co jeszcze klika lat temu mogliśmy oglądać w filmach science fiction, dzisiaj ma zastosowanie w codziennym życiu np. wykorzystanie czytników linii papilarnych lub skanerów siatkówki oka – zauważa Błaszczyk.

Najczęściej jednak stosowane obecnie rozwiązania pozwalają na identyfikację osób poprzez kod czy kartę magnetyczną. Ciekawym rozwiązaniem jest też automatyczny system otwierania szlabanów zintegrowany z kamerami CCTVdodaje Kalińska – dzięki specjalnemu oprogramowaniu do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, szlaban otwiera się automatycznie.

NIETYPOWE USŁUGI

ochrona Foto: sxcBranża security w ciągu ostatnich lat bardzo się rozwija, nowości zatem nie brakuje. Oprócz wymienionych wcześniej wskazać można na: lokalizację telefonów i samochodów przy pomocy GPS, ochronę predmedyczną, ochronę know-how czy zabezpieczanie nośników danych.

Przed branżą otwierają się nowe perspektywy, jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia była ochrona Jednostek Wojskowych przez SUFO, a dzisiaj stało się to faktem – uważa Andrzej Błaszczyk.

Do nowości, po zmianie ustawy prawo lotnicze, należy też zaliczyć usługi związane z odprawami osobowo-bagażowymi, które wykonywać będą komercyjne firmy ochrony, a które do tej pory wykonywały Straż Graniczna i Służba Celnadodaje Sławomir Wagner.

Dodatkowo oprócz samej ochrony, agencje często oferują usługi łączone. Cały czas rozwijamy nowe usługi. Wspomnieć tutaj mogę o usługach porządkowo-czystościowych, pracy tymczasowej, zarządzaniu nieruchomościami oraz o oferowanych od niedawna usługach transportowych – wymienia Błaszczyk.

Wdrażane są także specjalne programy. Oferowany przez nas Facility Management Supporting obejmuje usługi typu portierskiego, recepcyjnego, porządkowego i generalnie wszystkiego tego co wspiera pracę przedsiębiorstw w zakresie czynności administracyjnych niezbędnych, lecz nieleżących w głównym przedmiocie działalności naszych zleceniodawców – opowiada Zenon Drobiński.

GB: Jak zmienił się rynek security w ciągu kilku ostatnich lat?
Sławomir Wagner, Prezes Zarządu Polskiej Izby OchronyZmiany na rynku ochrony ukierunkowane są na proces konsolidacyjny firm. Następuje łączenie się firm lub skupowanie firm przez duże ogólnopolskie podmioty działające w branży ochrony. Tendencja ta jest odzwierciedleniem stanu posiadania rynku ochrony z jaką mamy do czynienia w innych krajach i wygląda tak, że 50-60 % tego rynku jest w posiadaniu kilku firm (4-5 firm). W Polsce jest już kilu dużych graczy na rynku ochrony nie mniej ten proces konsolidacji potrwa jeszcze kilka lat.

Choć wciąż najczęściej oferowaną usługą jest ochrona fizyczna osób i mienia, aby sprostać światowym tendencjom i zapotrzebowaniu klientów, coraz częściej do tego celu wykorzystuje się wszelkiego rodzaju techniczne systemy ochrony takie jak; systemy włamania i napadu, kontroli dostępu i telewizję dozorową.

GB: Jak zmieniła się Państwa firma w ostatnich latach?
Małgorzata Kalińska, Wiceprezes Zarządu Ochrona JuwentusDziałamy na rynku ochrony od 20 lat. W pierwszym okresie nasza działalność ograniczała się do Warszawy i województwa mazowieckiego. W 2003 roku rozpoczęliśmy budowanie struktury sieciowej na terenie całej Polski. Obecnie mamy 12 oddziałów, w których utrzymywane są działy ochrony fizycznej oraz ochrony technicznej (zarówno stacjonarnej jak i mobilnej).

Dynamiczny rozwój zawdzięczamy potężnym inwestycjom technologicznym (wdrożenie technologii GSM i GPRS do monitoringu alarmowego, system Active Guard). We współpracy z inżynierami i informatykami z Polski i Europy poszukujemy ciągle nowych rozwiązań. Zaowocowało to wprowadzeniem w latach 2010-2012 nowych usług, takich jak monitoring GPS pojazdów w oparciu o platformę otwartą (Juwentus GPS), monitoring GPS telefonów komórkowych (Juwentus MOBI), zdalnie sterowane systemy alarmowe (Alarm Control) oraz wideo- weryfikacja alarmów (Obserwacja Online), a także rozbudową platformy internetowej dla klientów (Juwentus24online.pl).

ochrona Foto: Juventus

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • DWOŻEC GÓWNY PERON 4 .PAŃi KDKTOR POĆĄG ŹÓŁTO BiAŁY
    1. TA PAŃi KODKTORKA OSKARRZAM O BLET DO STELiNA A ŃiĘ DO WARKOCZA
    i,TO ŃiĘ ZGĄDNE ZSDMi ŻĘ TEN POĆĄG MUŚi BYĆ ZACZMANY i POPRSTU PAŃi KTKTRKA WLĆi Z ROBTY
    ŻĘ NAS PAN BOLEK Z BSA STELiN SKOŁA SZKRSZWCE PAN BOLEK ŚiĘ UPAR ŻĘ NAS ŃiĘ ZAWiEŹE –
    DO STELNA A MiAŁ MiESCE 17:36 PROSZE Mi POMUC TO OK