Aglomeracja

Ciemność widzę! Godzina dla Ziemi

godzina dla ziemi  Foto:

godzina dla ziemiPoznań, obok innych miast, kolejny raz przyłączył się do ogólnoświatowej akcji Godzina dla Ziemi. W sobotę dokładnie o godzinie 20:30 na jedną godzinę zgasną iluminacje niektórych budynków. Zgasną też światła w wielu domach i mieszkaniach.

W Poznaniu na godzinę  wyłączone zostanie oświetlenie między innymi Ratusza oraz płyty Starego Rynku, Biblioteki Raczyńskich, Teatru Nowego, Teatru Wielkiego, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Historii Miasta Poznania. Zgaszona zostanie iluminacja budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Politechniki Poznańskiej. Ciemno zrobi się także na Ostrowie Tumskim. Przez godzinę nie będzie oświetlona siedziba Urzędu Miasta Poznania na placu Kolegiackim.

Wyłączenie światła na godzinę będzie poparciem ogólnoświatowej akcji, ale także przyczynkiem do utrwalenia postaw proekologicznych wśród mieszkańców naszego miasta oraz świadomym wyborem stylu życia zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta.

Godzina Dla Ziemi - Poznań 2011 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska – nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Dodaje również, że poprzez Godzinę dla Ziemi WWF przypomina o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

Możliwości włączenia się  jest wiele. Można wyłączyć zbędne oświetlenie i urządzenia elektryczne, zamiast codziennej kąpieli w wannie wybrać prysznic, przesiąść się z samochodu na rower, bądź segregować śmieci.

Udział w akcji nie oznacza całkowitej rezygnacji z używania prądu przez 60 minut – dodaje Kosowska – 31 marca symbolicznie zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji, a nie np. sygnalizacja świetlna.

http://www.youtube.com/watch?v=01wLq9tL9eg

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz