K U L T U R A POZnań

Iłła na scenie

Kim była dla młodych, pełnych życia dziewczyn? Opuszczoną staruszką? Zapomnianą poetką? Żyjącą przeszłością damą? „Za chwilę spotkacie się z Iłłakowiczówną”. O Marii Dąbrowskiej mówiła, że jest „makolągwą”, o Tuwimie, że ma: „(…) młodziutką, jedwabną żonę”. A jak zapamiętała swoje pierwsze spotkanie z Piłsudskim? Kazimiera Iłłakowiczówna, kiedyś „elegancka dama, lwica salonowa…”, pod koniec życia ślepa staruszka tęskniąca za światłem jak ćma.

Premiera przedstawienia ĆMA odbyła się 15 stycznia na Scenie Pod Minogą przy ul. Nowowiejskiego 8. Spektakl przygotowany przez Fundację Baraku Kultury będzie można zobaczyć również 16, 17 i 18 stycznia oraz 21, 22 i 23 lutego.

Ćma. Marta Sobczak, Iwona Kotzur Foto: Maciej Kaczyński

„Moje oczy przez blisko 90 lat dość były gwałcone okrucieństwami. Choć widziały też sporo piękna w szalonym XX w. Dlaczego Bóg zabrał mi to, co było dla mnie najcenniejsze?”. Pisanie było dla niej jak oddychanie, które brutalnie przerwała ślepota. Iłła była autorką ponad 30 tomików wierszy, chociaż twierdziła, że nie lubi poezji. Swoją osobowością urzekła Witkacego i Juliana Tuwima. Zaufaniem obdarzył ją marszałek Józef Piłsudski powierzając jej rolę swojego sekretarza. Wymagał od niej, by umiała naśladować jego podpis. Ciekawe ile dokumentów z fałszywym podpisem Marszałka spoczywa dziś w archiwach?

Ćma, Ba-ku teatr, na zdj. Iwona Kotzur Foto: Maciej Kaczyński

Zdjęcia: Maciej Kaczyński

Ba-Ku teatr „Ćma”
Scenariusz: Monika Chuda, Dorota Słomczyńska, Przemysław Prasnowski
Reżyseria: Przemysław Prasnowski

Scenografia: Piotr Tetlak
Kostiumy: Dorota Słomczyńska
Dźwięk: Maciej Kuśnierz
Światło: Krzysztof Urban
Aktorzy: Iwona Kotzur, Marta Sobczak/Aleksandra Marzec-Hubka
Głosy: Iga i Jan Wojak
Produkcja: Fundacja Barak Kultury
Czas trwania: 55 minut

Przedstawienia w Scenie pod Minogą –  16, 17 i 18 stycznia oraz 21, 22 i 23 lutego o 19:00  Bilety można kupić w CIM-ie, w cenie 12 zł.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz