K U L T U R A POZnań

Pojzn, tej – uwaga zbliża się kolejna gra miejska!

Pojzn tej - poznanska gra miejska  Foto:

W sobotę, 14 stycznia będzie można wziąć udział w grze miejskiej śladami poznańskich Żydów “Pojzn, tej”. Poznańskim Żydom zawdzięczamy m.in. powodzenie wyprawy Vasco da Gamy do Indii, postać legendarnego Golema, krem Nivea – kosmetyczny przebój wszechczasów, wódkę „Wyborową” oraz teorię ponowoczesności.Zapisy do tegorocznej edycji prowadzone są do 12 stycznia. Zabawa cieszy się ogromnym powodzeniem więc zachęcamy do szybkiej rejestracji.

Niewiele osób wie, że w Poznaniu mieszkali twórca legendarnego Golema i rewolucjonistka Róża Luksemburg, urodzili się tu Zygmunt Bauman i hollywoodzka gwiazda Lili Palmer. Chcemy zachęcają Poznaniaków do aktywnego odkrywania zapomnianej części historii naszego miasta – w niekonwencjonalny sposób.

Pojzn tej - poznanska gra miejskaTematyka gry będzie dotyczyć postaci wybitnych Żydów urodzonych w Poznaniu lub związanych z tym miastem. Uczestnicy w zespołach 4-8 osobowych będą rywalizować w odnajdywaniu w mieście “punktów” – miejsc związanych z biografiami poznańskich Żydów. Po drodze czeka na nich kilka niespodzianek… Gra skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy znajomości historii.

Uczestnicy będą się przemieszczać między miejscami związanymi z kulturą żydowską (niektóre z nich istnieją już tylko na starych ilustracjach). Gra rozpocznie się w sobotę 14 stycznia o godz. 10 przy symbolicznym nagrobku Akivy Egera w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Organizatorzy zapewniają poczęstunek, dyplomy oraz nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc. Szczegóły i zgłoszenia na: www.pojzn.pl

Pomysł zorganizowania w Poznaniu gry miejskiej poświęconej kulturze Żydów pojawił się podczas przygotowywania jednej z edycji harcerskiego “Biegu Nocnego Śladami Historii Miasta Poznania”. Jest to impreza z ponad dwudziestoletnią tradycją, organizowana co roku przez instruktorów z Hufca ZHP “Siódemka”. W roku 2008 była zatytułowana “Barwy Wielokulturowego Poznania” i prowadziła przez miasto śladami Niemców, Bambrów, Żydów, Romów oraz innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasze miasto obecnie lub w przeszłości.

Tutaj znajdziecie szczegóły XV Dni Judaizmu

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • łał zajebiscie – to naprawde fajny pomysl na promocje miasta no i jestem zaskoczony Rożą Luksemburg