K U L T U R A POZnań

Sztuka zamiast zakupów?

Sistrum, Egipt, VII - I w. p.n.e.  Foto: MNP

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na stałą ekspozycję Sztuki Starożytnej. Zbiory były gromadzone od ponad stu lat w kilku muzealnych placówkach, m.in. Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, utworzonym przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk w 1857 roku czy Pruskiem Muzeum Prowincji w Poznaniu, które posiadało m.in. przedmioty z wykopalisk Henryka Schliemanna z Troi, odziedziczone następnie przez Muzeum Wielkopolskie.

Sistrum, Egipt, VII - I w. p.n.e. Foto: MNP

Sistrum to instrument, rodzaj grzechotki używanej podczas ceremonii religijnych, zwłaszcza na cześć bogini Hathor. To niezwykłe dzieło o wartości artystycznej porównywalnej z egzemplarzem z Museum of Art w Providence (USA), uznawanym za najpiękniejszy w zbiorach światowych. fot: MNP

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono Dział Sztuki Starożytnej. Kształt Galerii Sztuki Starożytnej pomyślany został jako mała panorama kultur starożytnych, z akcentem położonym na ukazanie ich walorów artystycznych. Galeria obejmuje kultury: starożytnego Bliskiego Wschodu wraz z Egiptem, antyczną, po prekolumbijskie. Trzon eksponatów pochodzi ze zbiorów własnych muzeum. Pozostałe zabytki życzliwie użyczone zostały przez krajowe muzea i uniwersytety.

Galeria Sztuki Starozytnej, fragment ekspozycji Foto: MNP www.mnp.art.pl

Galeria Sztuki Starożytnej, fragment ekspozycji, fot. MNP

Centralnym elementem wystawy jest galeria rzymskiego portretu cesarskiego, wyjątkowa w zbiorach polskich, wzbogacona o poczet cesarzy rzymskich na monetach. Prezentację sztuki rzymskiej zamyka Bizancjum. Sztuka grecka, szeroko rozprzestrzeniona w koloniach zwraca uwagę plastyką rzeźby, waz i monet. W krąg wzajemnych oddziaływań kulturowych Grecji i Rzymu włącza się sztuka etruska.

Kuratorem zbiorów starożytnych jest Jan Szymkiewicz. Galeria Sztuki Starożytnej jest zwieńczeniem jego pracy w Muzeum Narodowym.

Galeria Sztuki Starożytnej. Muzeum Narodowe (Poznań, Al. Marcinkowskiego 9)
Wystawa czynna od niedzieli 18 grudnia
Bilety: 8, 12 zł

Moneta Gajusza Juliusza Cezara, Republika Rzymska, denar, 49-48 r. p.n.e. Foto: MNP

Moneta Gajusza Juliusza Cezara, Republika Rzymska, denar, 49-48 r. p.n.e., fot: MNP

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz