K U L T U R A POZnań

Nowe szaty Świętego Marcina! Czekają nas wyjątkowe atrakcje!

KON CKZ2  Foto:

Czego to już nie było podczas imienin Marcina! Święto ważnej ale coraz bardziej zaniedbanej poznańskiej ulicy odwołuje się do bardzo żywej tradycji; są rogale, fajerwerki, Kolorowy korowód. W tym roku 11 listopada, imieniny Marcina odbędą się w odnowionej formule, nad którą organizatorzy z Centrum Kultury Zamek pracowali od kilku miesięcy. W tym roku w przygotowanie atrakcji włączyło się  także kilkanaście instytucji i wielu artystów.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury „Zamek”. Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków. Jednym z jego istotnych elementów jest przeprowadzana wspólnie z Fundacją Barka akcja Pomóż bliźnim przetrwać zimę.

Co się zmieni?

Po pierwsze – rozszerzamy przestrzeń świętowania na prawie całą ulicę, zapowiada Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek, które jest organizatorem Imienin. Naszą ideą jest chęć zwrócenia uwagi na samą ulicę i ożywienie Świętego Marcina nie tylko podczas przejścia korowodu. Tego dnia Święty Marcin zamieni się w deptak (odcinek pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Niepodległości będzie zamknięty dla ruchu ulicznego). Pod wieżowcami Alfa staną stoiska z rogalami, na ulicy wystąpią muzycy (Bajzel, Lech Dyblik, Tadeusz Lis), bębniarze i kataryniarz. Piękne, malownicze podwórka – miejsca o niezwykłym potencjale estetycznym i społecznym – zamienią się dzięki Stowarzyszeniu Inner Art w przestrzeń teatralną, filmową i performatywną; warto tam zajrzeć, by znaleźć kramiki z wyrobami hand made, a także po prostu by je odkryć!

Po drugie – ważne jest zaangażowanie mieszkańców i Poznania, a szczególnie ulicy Święty Marcin oraz usytuowanych przy niej instytucji.

Zaproszenie do wspólnego działania przyjęli: kino Muza, Biblioteka Raczyńskich, (która już za rok przeniesie się do nowego budynku), Stowarzyszenie Inner Art, Akademia Muzyczna, Kluboksięgarnia Głośna i kultowy Kociak. Do mieszkańców miasta skierowany był konkurs Tropem Tradycji na elementy wzbogacające Korowód Świętomarciński (najlepsze prace pojawią się w tegorocznej paradzie).

Nieoficjalne konsultacje społeczne

Jednym z celów organizacji Imienin jest włączenie mieszkańców w proces budowy nowych, ale wywodzących się z tradycji miejsca elementów wystroju ulicy. W tym celu zostały przygotowane specjalne warsztaty zorganizowane przez Wędrownych Architektów i CK Zamek, które odbywać się będą w Warsztatowni 23 (zaadaptowana przestrzeń pustego pawilonu sklepowego na ul. Mielżyńskiego 23) w dwóch grupach dla dzieci i młodzieży (po 6 spotkań). W ich ramach postaramy się opracować elementy akcji budowlanej, której finał odbędzie się w ramach parady 11 listopada.

Poznaniacy mieli także szansę zaprojektowania nowych elementów Korowodu Świętego Marcina. Na konkurs nadesłano 12 prac – trzy z nich zostaną zrealizowane.

Partnerami tej części są Centrum Turystki Kulturowej „Trakt”, Wędrowni Architekci, Stowarzyszenie Inner Art oraz Mennica Polska, która z okazji Imienin Ulicy wybije specjalny Dukat Świętomarciński.

Po trzecie – organizatorzy rozpoczynają debatę o ulicy Św. Marcin i zmianach (niekorzystnych) na niej zachodzących. Na pierwsze spotkanie z cyklu W Centrum o centrum zapraszają do Zamku w przeddzień Imienin. Historii ulicy poświęcona będzie też wystawa uliczna na jednym z podwórek, wykład (w Kociaku) oraz folder.

Program:

Czwartek, 10 listopada
18:00 – debata „W Centrum o centrum” – CK Zamek / Sala pod Zegarem

Piątek, 11 listopada
10;00 – 18:00 – Kiermasz rogali – ulica Św. Marcin (stragany staną na szerokim chodniku wzdłuż wieżowców Alfy)

11:00 – Poranek dla dzieci: filmy z cyklu „Baśnie i bajki polskie” ze Studia Filmów Animowanych w Poznaniu oraz warsztaty plastyczne dla dzieci – Kino Muza;
bilety 10 zł; dla mieszkańców ulicy Św. Marcin: 5 zł

11:00 – 13:00 oraz 15:00 – 17:00 – Występy uliczne: m.in. Bajzel, Lech Dyblik, Tadeusz Lis, bębniarze, dj i kataryniarz – ul. Św. Marcin

12:00 – Bajeczna Świętomarcińska u Raczyńskich (czytanie bajek dla dzieci z okna budynku)
13:00 – 18:00 – Zwiedzanie Bibliotek Raczyńskich (m.in. w czytelni stare czasopisma otwarte na dacie 11 listopada, wystawy zdjęć)

13:00 – Korowód Świętomarciński – start
13:40 – 14:30 – Przekazanie klucza św. Marcinowi przez prezydenta – CK Zamek / scena

14:30 – Działania przestrzenne / Wędrowni Architekci – strat – ul. Św. Marcin
14:30 – 18:00 – akcja Inner Art – podwórka teatralne, filmowe, performatywne, kramik hand made – ul. Św. Marcin + podwórka

16:00 – Wykład o ulicy Święty Marcin – Kociak

17:00 – Samorząd Studencki Akademii Muzycznej – koncert – Kluboksięgarnia Głośna

17:00 – Pokaz rosyjskiego filmu niemego „Szczęście” (1935) z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi – Kino Muza; bilety 10 zł; dla mieszkańców ulicy Św. Marcin: 5 zł

18:00 – start sceny koncertowej – CK Zamek
19:30 – koncert finałowy: Maciej Maleńczuk – CK Zamek
21:00 -Pokaz sztucznych ogni

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz