Aglomeracja K U L T U R A

Chcesz zobaczyć barokowy kapitularz?

fara  Foto:

Sobota w poznańskiej Farze to niecodzienna to uczta dla zwiedzających! Przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zapraszają do odwiedzenia przepięknie zdobionego barokowego kapitularza, unikatowej zakrystii z umeblowaniem w stylu Ludwika XV oraz podziemi, gdzie za czasów jezuickich chowano zakonników, później dobroczyńców klasztoru, a w czasie wojny i później w PRL-u urządzono magazyn.

Organista zaprosi do swojego królestwa – na emporę chórową Fary Poznańskiej: będzie można poznać tajniki funkcjonowania instrumentu zaglądając nawet do jego wnętrza! To wyjątkowa okazja do bliskiego spotkania z zabytkowymi organami Friedricha Ladegasta. Zbiórka o godzinie 13 przed bazyliką.

O 20:00 wysłuchać będzie można koncertu „Maryja Panna Sarmacka” w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK

faraTakimi słowy organizatorzy zapraszają na koncert: Przymierze Marii Panny i polskiej kultury jest zadziwiające.  Już pierwszy kościół zbudowany w Polsce za sprawą Dobrawy nosił Jej wezwanie, i poeci nasi powiadali potem, że to znak był, iż dla Polaków właśnie Dobrawa, czyli niewiasta, stała się „pierwszym apostołem”. I rzecz znamienna: a że i najstarsze arcydzieło polskiej literatury to „Bogurodzica”, brzmiąca na polach bitew za Jagiellonów. I potem rycerstwo przed uderzeniem na wroga śpiewało Godzinki, albo hymn „O, Gloriosa Domina” (czyli po polsku: „O Gospodze uwielbiona”) i mówiło głośno Różaniec. Najwięksi zaś hetmani uznawali się za Niewolników Maryi. Zaś obrona sanktuariów Maryi, tak Częstochowy (niejedna!) jak choćby i Berdyczowa – stały się kamieniami milowymi polskiej świadomości. Jednym ze świadectw tego niezwykłego zjawiska jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z naszej Fary. Obraz szacowny i stary, przed którym Sarmaci zanosili do Boga modły od wieku XVII. Zginął co prawda w czasach rozbiorów, ale odtworzony, odbiera nadal cześć w szlachetnej kopii, którą wykonano tuż po II wojnie światowej. Był on też pierwszym wizerunkiem Maryi, który po tej wojnie koronowano: stało się to równo pół wieku temu w 1961 roku. O tym obrazie, o sarmackich sanktuariach, o Różańcu, hetmanach, szlachcie i nieszlachcie – będziemy śpiewać i opowiadać.

Wstęp na zwiedzanie i koncert jest wolny.


Fara w Poznaniu - widok od ul. Zielonej Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz